Image
درباره AA

درباره AA

الکلی های گمنام انجمنی است از افرادی که تجربه، نیرو و امید خود را با یکدیگر مشارکت می کنند تا بتوانند مشکل مشترکشان را حل نموده و دیگران را نیز در بهبودی از بیماری الکلیسم یاری دهند. 
تنها لازمه ی عضویت، تمایل به توقف نوشیدن الکل است. در الکلی های گمنام حق عضویت و شهریه ای وجود ندارد، ما از طریق اعانات خودمان، خودکفا هستیم. الکلی های گمنام با هیچ فرقه، مذهب، سیاست، سازمان و موسسه ای پیوستگی ندارد و مایل به موضع گیری در بحث ها و مشاجرات نیست و هیچ نهضت و جنبشی را رد یا تایید نمی کند. هدف اصلی ما هشیاری و کمک به دیگر الکلی ها برای کسب هشیاری است.

مطالبی چند در مورد الکلیسم

مـا مانـد انسانهایی هستیم که پایشان را از دست داده اند و دیگـر آنـرا هـرگـز بـاز نخواهند یافت و هیچگونه درمانی هم که بتواند ما را به حالت عادی بازگرداند هـنـوز پـیـدا نشده است . ما به هرگونه علاجی که به تصور آیـد متوسـل شـده ایم و در بعضی موارد بهبـودی کم دوامی هم پیدا کرده ایم . اما همیشه لغزش به مراتب شدیدتری به دنبال آن بوده است . پزشکانی که با این بیماری آشنائی دارند ، می دانند که هرگز نمی توان یک الکلی واقعی را به یک مشروبخوار عـادی تبدیل کرد . علم و دانش ممکن است روزی به این مهم دست یابد اما تاکنـون ایـن چنین نشده است . : علیرغم مطالبی که گفته شد ، الکلی هایی وجود دارند که معتقدند از این قاعده کلی مستثنی هستند و سعی میکنـد بـا توسـل بـه انـواع آزمایشها و خودفریبی هـا ، ثابـت کـنـد که الکلی واقعی نیستند . ما در مقابـل هـر مشـروبخوار کنترل باخته ای که بتواند مانند یک جنتلمن مشروبخواری کنـد سر تعظیم فرود می آوریم . خـدا می دانـد کـه مـا هـم چـقـدر وقت و سعی خود را بکار برده ایم تا بلکه بتوانیـم مـانـنـد مـردم عادی مشروبخواری کنیم .
کتاب بزرگ الکلی هــــــای گـــــمنـــام

الکلیسم یک بیماری

 اکنون ما مایلیم این پدیده را بپذیریم تا جایی که به ما مربوط است الکلیسم یک بیماری است یک بیماری پیشرونده که برخلاف برخی از بیماری‌های دیگر هرگز درمان نمی‌شود، اما می‌تواند تحت کنترل درآید. ما به این نتیجه رسیده ایم که در مورد ابتلا به این بیماری هیچ چیز شرم آوری وجود ندارد به شرط آنکه صادقانه با این مسئله روبه‌ رو شویم و سعی کنیم برای آن کاری انجام دهیم ما مایلیم اقرار کنیم که نسبت به الکل آلرژی (حساسیت) داریم و سلامت عقل در این است که از منبع آلرژی خود دوری کنیم.
ما به این درک رسیدیم هنگامی که شخص از مرز نامرئی بین نوشیدن الکل به مقدار زیاد به نوشیدن اجباری و خارج از اختیار عبور کرد آن شخص برای همیشه الکلی باقی خواهد ماند اما می‌دانیم که هیچگونه راه برگشتی به نوشیدن نرمال برای ما وجود ندارد گفته معروف (کسی که یک بار الکلی شد برای همیشه الکلی می‌ماند ) یک حقیقت ساده است که ما مجبوریم با آن زندگی کنیم و ما همچنین یاد گرفته ایم که برای اشخاص الکلی راه‌ حل‌ه ای معدودی (انگشت‌ شمار) وجود دارد. اگر الکلی ها به نوشیدن ادامه دهند مسئله  شان روز به روز بدتر خواهد شد. چنین به نظر می‌رسد که حتماً کارشان به میخانه‌ های پست و ارزان ، بیمارستان، زندان و سایر موسسات مشابه ، یا مرگ زودهنگام خواهد کشید.
تنها راه حل باقیمانده متوقف ساختن کامل نوشیدن مشروب و خودداری از نوشیدن حتی مقدار کم الکل است. اگر آنها می‌خواهند این راه را طی کنند و از کمک هایی که در دسترس آنهاست استفاده کنند، یک زندگی جدید کامل به رویشان گشوده می‌شود
در طول زمانی که مشروب میخوردیم اوقاتی بود که قانع شده بودیم تنها کاری که در رابطه با کنترل مشروب خوردن باید انجام بدهیم آن است که پس از جام دوم ، پنجم یا یک شماره دیگر مشروب خوردن خود را متوقف کنیم.
ما به تدریج به این موضوع پی بردیم که این جام پنچم یا دهم یا بیستم  نبوده که ما را ناهوشیار (مست) می‌کرده است بلکه اولین جام مشروب بود که ما را در چرخه مشروب خواری می‌انداخت.  اولین جام بود که پایه و اساس واکنش های زنجیره ای اندیشه الکلی ما بود که منجر به نوشیدن خارج از کنترل ما می‌شد. الکلی های گمنام این موضوع را چنین بیان می‌کند برای یک الکلی یک جام زیاد است و هزاران جام کافی نیست.
موضوع دیگری که بسیاری از ما در طول روزهای مشروب خواری خود یاد گرفته این است که هوشیاری اجباری به تجربه بسیار نامطلوب است برخی از گاهی قادر بودیم به مدت چند روز چند هفته و حتی تا چند سال هوشیار بمانیم اما از هوشیاری خود لذت می بردیم و احساس می‌کنیم قربانی شده ایم زودرنج شده بودیم و زندگی و کار کردن با ما مشکل بود همیشه منتظر بودیم زمانی برسد که دوباره بتوانیم خوردن مشروب را شروع کنیم اما اکنون که در الکلی های گمنام هستیم دیدگاه جدیدی نسبت به هوشیاری داریم ما از احساس رها شدن لذت می‌بریم از احساس آزادی حتی از میل به مشروب (از اینکه از حس میل به مشروب رها شده ایم  لذت می‌بریم ) ما امروزه  بر یک زندگی بدون الکل تمرکز می‌کنیم چون نمی‌توانیم از خودمان انتظار داشته باشیم که در آینده به طور طبیعی مشروب مصرف کنیم ما در رابطه با دیروز هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و فردا هم هرگز نخواهد آمد. امروز تنها روزی است که باید نگران باشیم و بر اساس تجربه خود می دانیم که حتی بدترین افراد مست هم می توانند ۲۴ ساعت را بدون یک پیمانه الکل سپری کنند .
شاید لازم باشد که آن پیمانه بعدی را به ساعت آینده و حتی پنج دقیقه آینده به تعویق بیندازند اما آنها یاد گرفته‌اند که می توان مصرف الکل را برای مدتی کنار گذاشت هنگامی که ما برای اولین بار درباره الکلی های گمنام چیزی به گوشمان خورد به نظر معجزه می رسید که کسی که قبلاً بدون اختیار مشروب خواری می کرده بتواند آن نوع هوشیاری را که ااعضای قدیمی‌تر الکلی های گمنام درباره آن صحبت می کنند را به دست آورد و حفظ کند برخی از ما فکر کردیم که اعتیاد به الکل از نوع بخصوصی است و تجربه تنها در رابطه با مشروب خواری متفاوت با دیگران بوده است و فکر می‌کردیم شاید الکلی های گمنام برای دیگران کارساز باشد اما نمی‌تواند برای ما کاری انجام بدهد.
عده ای از ما هنوز از خوردن مشروب به طور جدی آسیب ندیده بودیم  چنین استدلال می کردند الکلیهای گمنام می تواند برای دائم الخمر هایی که کارتن‌ خواب شده مناسب و کارساز باشد ولی ما خودمان می‌توانیم به این مسئله پرداخته و آن را حل کنیم تجربه ما در الکلی های گمنام دو موضوع مهم را به ما آموخته است اول آنکه همه الکلی ها از جمله کسی که یک لیوان آبجو را در خیابان گدایی می‌کند گرفته و شخصی که در کمپانی معظم و مقام والایی دارد همگی با مسائل مشابه و اساسی روبرو هستند دوم آنکه برنامه بهبودی الکلی های گمنام تقریباً برای هر کسی که با صداقت این برنامه را کار می‌کند بدون توجه به زمینه های خانوادگی اجتماعی شخصی یک زمینه خاص سابقه مشروب خواری کارشناسی و کار میکند