Image
سوالات متداول

سوالات متداول

آیا یک الکلی هرگز می تواند دوباره به صورت عادی مشروب بنوشد؟

بر اساس شواهد موجود هیچ فرد الکلی نمی‌تواند الکلی بودن را از خود جدا کند. اجتناب از نوشیدن الکل برای چند ماه یا حتی چند سال بدین معنا نیست که پس از آن فرد یاد می‌گیرد به صورت طبیعی یا معمولی مشروب بنوشد. اگر فردی از مرز نوشیدن زیاد الکل به نوشیدن غیرمسئولانه آن وارد شد، آنگاه به نظر می‌رسد که دیگر راه بازگشتی در کار نیست یک فرد الکلی ممکن است تصور کند اگر برای مدتی نوشیدن الکل را متوقف کند پس از آن نوشیدن مقدار کمی آب جو یا چند لیوان شراب سبک برای او مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در نتیجه او به اشتباه در وعده‌های غذایی خود مشروب می نوشد. اما دیری نمی‌گذرد که علیرغم تمامی تلاش‌هایی که برای به اعتدال در آوردن میزان نوشیدن مشروب کرده است دوباره الگوی مصرف افراطی گذشته‌اش عود می‌کند.
 بر اساس تجربیات انجمن الکلی های گمنام پاسخ این است که اگر شما الکلی هستید هرگز در گذر زمان قادر به کنترل میزان مصرف مشروب نخواهید شد.
 در نتیجه دو راه باقی می‌ماند: یا اجازه بدهید، که مشروب خوردن شما لحظه به لحظه وخیم‌تر شود و عواقب مخربی برای شما به دنبال داشته باشد و آن را کاملاً ترک کرده و سعی کنید یک الگوی زندگی هوشیارانه و سازنده را آغاز کنید.

اگر به AA بیایم، آیا همه خبردار نخواهند شد که الکلی ام؟

 گمنامی همواره پایه و اساس برنامه انجمن الکلی های گمنام است. اکثر افراد پس از پیوستن به این انجمن دیگر در مورد اینکه این حرف بپیچد که آنها به انجمنی پیوسته اند که قادرشان می سازد که هوشیار بمانند، اعتراضی ندارند. به طور سنتی هیچ کدام از اعضای انجمن الکلی های گمنام،  ارتباط خود با انجمن را در مطبوعات روی آنتن و در رسانه‌های جمعی فاش نمی‌کنند و احدی حق ندارد گمنامی عضوی را بشکند.
 این امر بدین معناست که فرد تازه وارد می تواند به AA بیاید و مطمئن باشد که دوستان جدیدش قادر نخواهند بود اسرار مربوط به مشکل مشروب خواری او را فاش کنند. اعضای قدیمی گروه احساس تازه واردان را درک می کنند، چرا که آنها ترس خودشان را از اینکه با عنوان به ظاهر هولناک الکلی در میان عموم شناخته شوند به یاد می‌آورند.
 تازه واردان اما زمانی که به AA می آیند شاید از نگرانی های گذشته شان مبنی بر اینکه به طور کلی به عنوان افرادی که مشروب خواری خود را متوقف کرده‌اند شناخته شوند کمی متحیرمی‌شوند. وقتی الکلیها مشروب می خورند اخبار سیاهکاری هایشان با سرعت چشمگیری پخش می‌شود. اکثر الکلی ها هنگامی که به انجمن الکلی های گمنام می آیند اسمی از خود به عنوان عرق خور های تمام عیار به جای گذاشته‌اند. نوشیدن آنها به جز استثنائات معدودی ، چندان از نگاه دیگران پنهان نبود در چنین شرایطی البته عجیب بود اگر که اخبار خوش تداوم هوشیاری فرد الکلی باعث اظهار نظر دیگران نمی شد.
 تحت هر شرایطی هیچ کس حق ندارد ارتباط تازه واردها با انجمن را فاش سازد، مگر خود ایشان و فقط بدین طریق انجمن از آسیب دیدن در امان خواهد ماند.

آیا عضویت در AA هزینه ای دارد؟

 عضویت در انجمن، هیچ نوع هزینه اجباری و تعهدات مالی در پی ندارد. برنامه بهبودی الکلی های گمنام برای هر کسی که مشتاق باشد مصرف الکل را متوقف کند، چه ورشکسته و چه میلیونر باشد در دسترس است. در بیشتر گروه‌های محلی یک کلاه در جلسه گرداننده گردانده می‌شود تا هزینه اجاره محل جلسه و دیگر هزینه ها شامل قهوه، ساندویچ، کیک و یا دیگر چیزهایی که صرف شده جمع‌آوری شده به صورت داوطلبانه  به منظور خدمت رسانی ملی و بین المللی  انجمن، عنوان می‌شود آوری شده به صورت داوطلبانه به منظور خدمات رسانی ملی و بین المللی اعانه می شود. پول جمع آوری شده صرفاً برای خدمت رسانی در راستای کمک به گروه‌های جدید و همچنین گروه‌های قدیمی که قبلاً تأسیس شدند جهت رساندن پیام برنامه بهبودی AA به بسیاری از الکلی هایی که هنوز بی خبرند، صرف می‌شود.
نکته مهم  این است که عضویت در AA به هیچ وجه به حمایت مالی انجمن بستگی ندارد در واقع در خیلی از گروه‌ها برای مقدار مبلغی که اعضا می توانند اعانه دهند، محدودیت سفت و سختی قائل می‌شوند انجمن الکلی های گمنام کاملاً خودکفا بوده و هیچ کمکی را از خارج نمی پذیرد.

الکلی های گمنام چیست؟

 دو راه عملی برای توصیف AA وجود دارد. اولین راه، همان شرح مقاصد و اهداف است که قبلاً به آن اشاره کردیم (الکلی های گمنام انجمنی است از مردان و زنان که تجربه نیرو و امید خود را با یکدیگر مشارکت می‌کنند) تا بتوانند مشکل مشترکشان را حل نموده و دیگران را نیز در بهبودی از بیماری الکلیسم یاری دهند. تنها لازمه عضویت تمایل به توقف نوشیدن الکل است . درالکلی های گمنام هیچ حق عضویت و شهریه ای وجود ندارد ما از طریق اعانات خودمان خودکفا هستیم الکلی های گمنام با هیچ فرقه، مذهب، سیاست، سازمان و موسسه‌ای پیوستگی ندارد و مایل به موضع‌گیری در بحث‌ها و مشاجرات نیست و هیچ نهضتی را رد یا قبول نمی‌کند.  هدف اصلی ماهوشیاری و کمک به دیگر الکلی ها برای کسب هوشیاری است.
 مشکل مشترک اعتیاد به الکل زنان و مردانی که خود را عضو انجمن می‌دانند. هرچند که ممکن است به دیگر چیزها نیز اعتیاد داشته باشند. اما همواره الکلی هستند و خواهند بود. آنها تشخیص داد اند که دیگر نمی‌توانم به هیچ وجه نوشیدن الکل را از هر نوعی که باشد کنترل کنند و بدین جهت کاملا آن را کنار گذاشته‌اند.
نکته مهم همین است که آنها تلاش نکردند که دست تنها این کار را انجام بدهند. آنها مشکل خود را برای دیگر الکلی ها نیز باز کردند به نظر می‌رسد که مشارکت تجربه نیرو و امید، نکته کلیدی است که آنان را قادر ساخته بدون الکل زندگی کنند و در اکثر مواقع حتی به نوشیدن آن تمایل نداشته باشند.
 راه دوم برای توصیف الکلی های گمنام تشریح ساختار این اجتماع است. از نظر تعداد، انجمن از بیش از دو میلیون مرد و زن در ۱۸۰ کشور جهان تشکیل شده است این افراد در گروه‌های محلی یکدیگر را ملاقات می‌کنند که اندازه آنها از گروه‌هایی با تعداد انگشت شمار از مشروب خواران سابق در برخی محله ها تا صدها تن از ایشان در شهرها و اجتماعات وسیع‌تر نوسان دارد.
 در مناطق پرجمعیت ممکن است که گروه‌هایی در همسایگی یکدیگر قرار داشته باشند که در هر کدام جلسات خود را به طور منظم برگزار کنند. در ب خیلی از جلسات انجمن به روی عموم باز است . بعضی از گروه های انجمن نیز جلسات بسته برگزار می کنند که در آنها اعضا تشویق می شوند مشکلات خود را بازگو کنند. مشکلاتی که شاید درک کامل آنها برای غیرالکلی ها ممکن نباشد.
 گروه محلی،  هسته ی  انجمن الکلی های گمنام است. در جلسات باز الکلی ها و خانواده های آنان نیز می‌توانند در محیط دوستانه و سودمند حضور یابند. امروزه در سراسر دنیا بیش از ۱۱۸ هزار گروه وجود دارد با احتساب صدها گروه که  در بیمارستانها زندانها و دیگر مراکز جلسات خود را برگزار می‌کنند.

چه کسی انجمن الکلی های گمنام را اداره می‌کند ؟

AA هیچ متصدی یا مدیر اجرایی که قدرت اختیار تام در امور انجمن داشته باشد ندارد. همچنین هیچ حکومتی در AA وجود ندارد با این وجود بدیهی است که حتی در سازمان‌های غیر رسمی نیز باید یکسری اقدامات مشخص انجام شود به عنوان مثال در یک گروه محلی یک نفر باید مکان مناسب برای جلسات پیدا کند، جلسات باید زمان‌بندی و برنامه‌ریزی شود چگونگی سرو قهوه و میان وعده هایی که نقش به سزایی در احساس تعلق و دوستی در گردهمایی ها دارند می بایست مشخص شود.
خیلی از گروه ها حتی عاقلانه می دانند که شخصی را به عنوان مسئول ارتباطات با AA در سطح ملی و بین المللی برگزیند که یک گروه محلی برای اولین بار شکل می‌گیرد. خدمتگذاران آن به‌طور خودجوش مسئولیت کارها را به عهده گرفته و به صورت خدمتگزار غیر رسمی خدمات گروه را انجام می‌دهند. اما در اسرع وقت با رای‌گیری این مسئولیت‌ها به طور دوره‌ای به دیگران محول می‌شود برای نمونه یک  گروه رایج دارای یک گرداننده ، یک منشی، کمیته برنامه ریزی، کمیته پذیرایی، یک خزانه دار یک نماینده خدمات عمومی، باشد که در جلسات بخش یا ناحیه شرکت می‌کند. در میان افراد تازه وارد یک مدت زمان مشخص و معینی از هوشیاری آن‌ها می‌گذارد تشویق می‌شوند که مسئولیت های گروه را بر عهده گیرند .
درسطح ملی و بین المللی نیز باید یکسری کارهای ویژه انجام شود. نشریات می‌بایست تحریر و چاپ شده و در بین گروه‌ها و افراد متقاضی توزیع شود. باید هم تقاضاهای گروه‌های قدمت دارو هم گروه های تازه تاسیس پاسخ داده شود باید به سوالات افراد مبنی بر کسب اطلاعات در مورد این انجمن و چگونگی برنامه بهبودی از بیماری الکلیسم پاسخ داده شود اطلاعات لازم می بایست در اختیار پزشکان روحانیون تجار و مدیران موسسات درمانی گذاشته شده و همکاری های لازم با ایشان صورت پذیرد روابط عمومی باید به گونه‌ای مطلوب برقرار شده و همکاری لازم با مطبوعات رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌های ارتباطی به عمل آید.
 برای فراهم آوردن زمینه گسترش بی عیب و نقص AA  - اعضای اولیه انجمن به همراه دوستان غیر الکلی یک هیئت سرپرستی تأسیس کردند که اکنون به عنوان هیئت خدمات عمومی الکلی های گمنام شناخته می‌شوند. این هیئت به عنوان متولی سنتهای AA و متولی ارائه خدمات همه‌جانبه می باشد و مسئولیت حفظ استانداردها در خدمات رسانی دفتر خدمات عمومی این انجمن در نیویورک را عهده داراست.
پیوند اتصال هیئت امنا و گروه‌های ایالت متحده و کانادا، کنفرانس (شورای) خدمات عمومی انجمن الکلی های گمنام است. این کنفرانس شامل حدود ۹۳ نماینده AA  از نواحی، ۲۱ نفر عضو معتمدین و نیز کارمندان دفتر خدمات عمومی و افراد دیگر می باشد که در هر سال برای چند روز با یکدیگر نشست دارند این کنفرانس منحصراً یک آژانس خدمات مشاوره ای است و از هیچ اختیاری برای حکومت کردن بر انجمن را ندارد
 بنابراین پاسخ به این سوال که چه کسی این را اداره می‌کند این است که این جامعه ، یک جنبش دموکراتیک منحصر به فرد و فاقد حکومت مرکزی است و صرفاً حداقل‌هایی از سازماندهی رسمی را دارا است.

آیا دستورات و مقرراتی در AAوجود دارد؟

 عدم وجود قوانین، مقررات و یا بایدها یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد AA به عنوان یک گروه محلی و به عنوان انجمنی جهانی است هیچ گونه قانون اساسی وجود ندارد که بگوید عضو باید در مدت معینی در تعداد مشخصی از جلسات شرکت کند بر اساس تفاهم افراد، اکثر اعضا بر اساس سنت نانوشته می دانند که اگر کسی که هنوز الکل می نوشد و هنوز آنقدر کلش داغ است که می‌تواند جلسات را مختل کند ممکن است از او خواسته شود تا جلسه را ترک کند اما همان فرد در هر زمان که بتواند به گونه‌ای در جلسه حضور پیدا کند که احتمال اخلال در جلسه را نداشته باشد با خوش امدگویی پذیرفته می شود در هر حال اگر فردی واقعا تصمیم به قطع مصرف داشته باشد اعضای گروه از هیچ کمکی برای او دریغ نمی‌کنند.

چگونه یک فرد می‌تواند به AA ملحق شود؟

هیچ کس به معنای رایج کلمه به این انجمن نمی پیوندد. چرا که هیچ تقاضا نامه ای برای عضویت پر نمی شود در واقع اکثر گروه‌ها حتی سوابق اعضا را نیز ثبت نمی کنند و هیچ هزینه ورودی، عوارض یا مالیات از افراد گرفته نمی شود. اکثر افراد با شرکت در یکی از جلسات در یک گروه محلی یا AA ارتباط پیدا می‌کنند. آشنایی آنان با انجمن ممکن است به چند روش صورت بگیرد. هنگامی که بخواهند صادقانه نوشیدن الکل را ترک کنند، داوطلبانه به این انجمن ملحق شده اند. راه  دوم این است که آنان از طریق تلفن به دفتر AA محله خود زنگ زده یا به دفتر خدمات عمومی نامه زده و یا از وب سایت اتجمن الکلی های گمنام، بازدید نمایند.
 دیگران نیز ممکن است از طریق یک دوست، حویشاوند، دکتر یا مشاور روحانی به انجمن در منطقه خود هدایت شده باشند. معمولاً یک فرد تازه وارد فرصت این کار را پیدا می‌کند تا پیش از شرکت در اولین جلسه با یک یا چندین نفر از اعضای یک گروه محلی صحبت کند. در نتیجه او امکان پیدا می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه انجمن الکلی های گمنام به این افراد کمک کرده است.  تازه‌ وارد واقعیت موجود در مورد الکلیسم را در می یابد و اعضا نیز می فهمند که آیا او واقعاً می‌خواهد نوشیدن الکل را ترک کنند یا خیر؟  تنها لازمه عضویت مایل به متوقف کردن نوشیدن است.
 هیچ اجباری به عضویت در AA وجود ندارد. بدین معنا که اگر یک فرد تازه وارد پس از شرکت در چندین جلسه به این نکته پی ببرد که این انجمن می تواند به او کمک کند کند. هیچ اجباری در ادامه شرکت در آن جلسات و همکاری با اعضا ندارد . ممکن است پیشنهادهایی مبنی بر باز نگه داشتن ذهن بر روی موضوع ادامه دادن رفتن به جلسات مطرح شود. اما هیچ کس در انجمن تلاش نمی‌کند به اجبار ذهن تازه وارد را برای سر و سامان دهد. این تنها خود فرد الکلی است که می تواند به این سوال جواب بدهد: آیا من به الکلی های گمنام نیاز دارم؟
 

آیا انجمن الکلی های گمنام یک تشکل مذهبی است؟

 این انجمن یک تشکل مذهبی نیست و  برای عضویت در آن فرد نباید یک عقیده مذهبی خاص داشته باشد. اگرچه توسط بسیاری از رهبران مذهبی مورد تایید قرار گرفته است، اما با هیچ سازمان یا فرقه ای پیوستگی ندارد. از جمله اعضای آن می‌توان به کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها یهودی ها، اعضایی از دیگر زمینه‌های مذهبی و حتی شکاکان و ملحدان اشاره کرد.
 برنامه بهبودی AA  به طور غیر قابل انکاری مبتنی بر پذیرش برخی از ارزش‌های معنوی است هر فردی مختار است که این ارزش‌ها را همانگونه که خود فکر می‌کند، تفسیر کند یا اصلاً به آنها فکر نکند.
 اکثر اعضا پیش از پیوستن به این انجمن به این واقعیت رسیده بودند که نمی‌توانند نوشیدن الکل را کنترل کنند. الکل نیروی برتر آنها  بود در نتیجه آنها اصطلاحات AA مبنی بر اینکه یک قدرت دیگر قدرتی بیش از قدرت خودشان برای به دست آوردن و حفظ هوشیاری نیاز دارند را پذیرفته و تصدیق کرده بودند. خیلی از دیگر الکل ها تصمیم می‌گیرند که خود گروهی را به عنوان نیرویی برتر از خودشان قرار دهند برای بعضی دیگر این قدرت خداست همانگونه که خود درک می کنند و باز هم دیگرانی هستند که مفهوم کاملا متفاوتی از نیروی برتر در ذهن دارند.
بعضی از الکلی ها هنگامی که برای اولین بار به AA می آیند ممانعت زیادی در برابر پذیرش قدرتی مافوق قدرت خودشان از خود بروز می‌دهند تجربه نشان می‌دهد که اگر آنها ذهن خود را باز نگه دارند و در جلسات انجمن شرکت کنند طولی نمی کشد که این مشکل آنها حل می شود.

جلسه باز الکلی ها چیست؟

 جلسه علنی باز انجمن الکلی های گمنام یک جلسه گروهی است که هر یک از اعضای الکلی یا غیر الکلی می‌توانند در آن شرکت کنند، تنها تعهد موجود این است که هیچ کس نباید نام اعضاء AA را در خارج از جلسه افشا کند.
 این جلسه علنی باز معمولاً یک گرداننده و چند سخنران دارد. گرداننده جلسه را آغاز کرده و به پایان می‌برد و هر یک از سخنرانان را معرفی می‌کند. به جز استثنائاتی اندک، سخنرانان جلسات باز از اعضای AA می باشند.
 این افراد هر یک تجارب شخصی خود را از مشروب خواری که منجر به ملحق شدنشان به انجمن الکلی های گمنام شده بیان می کنند. ممکن است سخنران درک خود را از برنامه بهبودی و مفهومی که هوشیاری برای او دارد را شرح دهد. تمامی نقطه نظرات بیان شده کاملاً شخصی است چرا که این اعضا تنها به نمایندگی از خودشان صحبت می‌کنند بیشتر جلسات باز با یک زمان اختصاص یافته برای پذیرایی جمعی خاتمه می یابند که در آن قهوه، نوشیدنی های غیر الکلی، کیک و شیرینی سرو میشود.

جلسه بسته چیست؟

یک جلسه بسته فقط برای اعضای AA یا برای کسانی که مشکل مشروب خواری داشته و تمایل به متوقف کردن نوشیدن دارند می باشد جلسات بسته فرصتی برای اعضا جهت بحث در خصوص یکی از مشکلات خاص مربوط به بیماری شان که تنها توسط دیگر الکلی ها قابل درک می باشد.
 این جلسات معمولا به طور غیررسمی برگزار می‌شود و همه اعضا تشویق به مشارکت در بحث ها می شوند. جلسات بسته اهمیت خاصی برای تازه واردان دارد زیرا فرصتی است برای مطرح کردن سوالات شما سوالاتی که ممکن است برای یک تازه وارد ایجاد مشکل کند و در نتیجه می توانند با استفاده از تجارب اعضای قدیمی تر در مورد چگونگی برنامه بهبودی به اطلاعات خود بیفزاییم.