تاریخچه

تا قبل از سال ۱۹۳۵ میلادی برای الکلی‌ها و معتادان هیچ امیدی وجود نداشت و حتی مشهورترین و حاذق‌ترین روان‌پزشکان آن دوران از جمله دکتر کارل یونگ (carl Jung) معروف، از درمان این دسته از بیماران اظهار عجز می کردند .

در سال ۱۹۳۵ میلادی فـردی بنام بیـل ویلسون در اثر تجربــه‌ای ناگهانی و روحانی وسوسه مشروب‌خواری خود را از دست داد و بر آن شد تا تجربه خود را با طالبان آن در میان بگــذارد و شروع به رساندن این پیام به الکلی‌های دیگر کرد که اگر شما هم خدا را پیدا کنید زنـده خواهید ماند و در این میان به فردی بنام دکتر باب که خود نیز فردی الکلی بود، برخورد کرد. دکتـر باب مطالب دوست مــا بیل را پذیرفت و پس از گذراندن دوره سم‌زدایی از بستر برخواست و دو نفری به صـورت کاملاً انقلابی به دنبال کمک و رساندن پیام به الکلی‌های درمانده بر آمدند، روش این دو نفر اکنون به پایه و اساس انجمن الکلی‌های گمنام در آمده است.

روش این گروه استفاده از اصول معنوی و روحانی ساده‌ای است که در کلیه مذاهب عمومیت دارد که به صورت روش دوازده قدمی معروف شده است.

در حال حاضر ۲۵۰ انجمن مختلف با اقتباس از روش الکلی های گمنام، در زمینه درمان انواع اعتیاد، اختلالات عاطفی، فکری، دردهای مزمن و حتی بیماریهایی نظیر میگرن، سرطان، سرع و …، مشغول به فعالیت هستند.

به عقیده الکلی‌های گمنام هر مشکلی که نیرو و علم بشری از حل کردن آن عاجز و درمانده باشد، یک قدرت بسیار بالا (خداوند) می‌تواند آن را حل کند.

جایزه لاسکر

جایزه لاسکر

در سال ۱۹۵۱ جایزه لاسکر به جمعیت الکلی‌های گمنام داده شد، خلاصه‌ای از مطالب درج شده در اعطانامه مذکور را در زیر به نظرتان می‌رسانیم:

«بدین‌وسیله انجمن سلامتی جامعه آمریکا، جایزه سال ۱۹۵۱ گروه لاسکر را به الکلی‌های گمنام اهدا می‌کند. این جایزه به خاطر قدردانی از روش منحصر به فرد و موفق شما در برخورد با یک مشکل عمومی و اجتماعی قدیمی به نام الکلیسم به شما تعلق می‌گیرد. تأکید شما بر اینکه الکلیسم یک بیماری است، آن لکه اجتماعی را که بدامن الکلیسم وارد شده است پاک می‌کند. شاید روزی تاریخ‌نویسان از الکلی‌های گمنام به عنوان یک پدیده بزرگ پیشرفت اجتماعی یاد کنند، پدیده‌ای که یک وسیله جدید برای خدمت به اجتماع عرضه کرده است، وسیله درمانی تازه‌ای که برپایه همبستگی در ابتلا به یک بیماری مشترک بنا شده است و در بهبود بسیاری از امراض دیگر بشر نیز می‌تواند مؤثر واقع شود.»

نظریه پزشکی

پس از اولین تأیید دکتر سیلک ورت از الکلی‌های گمنام، جوامع پزشکی و پزشکان نقاط مختلف دنیا نیز ما را مورد تأیید قرار دادند. نظرات زیر بوسیله پزشکانی که در کنگره سالانه جامعه پزشکی نیویورک حضور داشتند ابراز شده است. در این کنگره که سال ۱۹۴۴ تشکیل شد گزارشی بدین مضمون در مورد الکلی‌های گمنام به حضار داده شد.

دکتر فاستر کندی (Dr. Foster Kennedy) متخصص اعصاب: «جمعیت الکلی‌های گمنام دو منبع از بزرگترین نیروهائی را که تاکنون انسانها بدان پی برده‌اند به کار گرفته است، یکی از این دو منبع مذهب و دیگری غریزه آمیزش با همنوعان یا غریزه گروهی است. به نظر من جامعه پزشکی باید این سلاح درمانی عظیم را با قدردانی مورد تأیید رسمی قرار دهد، زیرا در غیر اینصورت محکوم به بی‌تفاوتی هستیم و بخاطر از دست دادن ایمانی که کوه را از جا می‌کند و علم پزشکی بدون آن کار چندانی از پیش نمی‌برد، مقصر خواهیم بود.»

دکتر جی. کربی کولیر (Dr. G. Kirby Collier) روانپزشک چنین اظهار می‌کند: «به نظر من الکلی‌های گمنام جمعیت خودساخته‌ای است که قادر است بهترین نتیجه ممکن را از دنبال کردن رهنمون‌های گروهی که از فلسفه آنها سرچشمه می‌گیرد بدست آورد. هر روش درمانی و فلسفه‌ای که بتواند شاخص بهبودی ۵۰ تا ۶۰ درصد داشته باشد سزاوار توجه است.»

دکتر هری. م. تیبو (Dr. Harry M. Tiebout) روانپزشک: «من به عنوان روانپزشک درباره رابطه بین تخصصم و الکلی‌های گمنام زیاد فکر کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که کار اصلی ما روانپزشکان اکثراً آماده کردن راهی است که بیمار از طریق آن بتواند درمان و یا کمک از خارج را بپذیرد و تصور می‌کنم وظیفه روانپزشک از میان بردن مقاومت درونی بیمار است تا بلکه او بتواند از درون شکفته شود و این همان نتیجه‌ایست که در اثر عملکرد برنامه‌های الکلی‌های گمنام بدست می‌آید.»

دکتر دبلیو دبلیو باور (Dr. W.W.Bauer) سال ۱۹۴۶ در برنامه جمعیت پزشکان آمریکا که از شبکه سرتاسری رادیوی ان، بی، سی پخش می‌شد اظهار داشت: «جمعیت الکلی‌های گمنام نه ارتش آزادی‌بخش الکلی‌ها است و نه یک جمعیت ضد مشروبات الکلی است. اعضای این جمعیت می‌دانند که هرگز نباید مشروب بخورند و به کسانی که با آنها مشکل مشترکی داشته باشند نیز کمک می‌کنند. در یک چنین جوی، الکلی‌ها اکثراً بر «خودمشغولی» بیش از حد خود غلبه می‌کنند. آنها می‌آموزند که به یک قدرت مافوق متکی شوند و خود را در کمک به دیگر الکلی‌ها رها کنند. آنها روز به روز هشیار می‌مانند. روزها به هفته‌ها تبدیل می‌شود و هفته‌ها به ماهها و سالها.»

دکتر جان اف استوفر (Dr. John F. Stouffer) رئیس بخش روانپزشکی بیمارستان عمومی فیلادلفیا در مورد تجربه خود با الکلی‌های گمنام می‌گوید: «الکلی‌هائی که در این بیمارستان بستری می‌شوند استطاعت هزینه درمان خصوصی را ندارند و الکلی‌های گمنام بهترین وسیله‌ای است که ما تاکنون توانسته‌ایم به آنها پیشنهاد کنیم و حتی در آن تعداد معدودی که مجدداً سروکارشان با ما می‌افتد هم دگرگونی شخصیتی چشمگیری دیده می‌شود.»

جمعیت روانپزشکان آمریکا در سال ۱۹۴۹ درخواست کرد که مقاله‌ای از طرف یکی از اعضای قدیمی الکلی‌های گمنام تهیه شود تا در کنگره سالانه آن جمعیت خوانده شود. پس از انجام این کار مقاله مذکور در نشریه ماهانه روانپزشکی آمریکا در نوامبر سال ۱۹۴۹ به چاپ رسید. این مقاله اکنون به صورت جزوه در دسترس اکثر گروهها قرار دارد و یا می‌توان آن را از طریق : Box 459 Grand Central Station New York N.Y. 10163 به نام Three talks to Medical Societies by Bill W. که قبلاً به نام Bill on Alcoholism نامیده می‌شد و قبل از آن به نام Alcoholism the Illness معروف بود تهیه کرد.

گزارش رویدادهای بین الملل

به نام خداوند
بلطف خداوند نمایندگان انجمن الکلی های گمنام منطقه ایران (مسعود-ف ، علی-ح ) در بیست و پنجمین کنفرانس خدمات جهانی،دوربن،آفریقای جنوبی(چهاردهم الی بیستم مهرماه نود و هفت) شرکت کردند که گزارش اجمالی آن بدین شرح است:
۱.گزارش قرائت شده توسط رابط شماره یک ایران،مسعود:
الکلی های گمنام به رشد خود در ایران ادامه میدهد و ازآنجا که کشور ایران با افزایش مصرف الکل و مواد مخدر روبرو شده است با گسترش و بیشتر شدن تعداد جلسات A.A هم همکاری میکند .حال خبر خوب این است که تقریبا هرکسی که از مصرف الکل رنج میبرد میتواند جلسه ای پیدا کند و در مورد مشکلش صحبت کند.تخمین زده میشود که بیش از ۷۰۰ گروه در کشور فعال باشند.کما بیش نیمی از آنها با دفترخدمات عمومی ایران(کرج) در ارتباط هستند و اکثر گروهها عموما بصورت ماهانه با یکدیگروانجمن A.A درارتباط هستند.از آنجا که گروههایی هم وجود دارند که توسط اشخاص اداره میشوند یا با ساختار محلی دیگری در ارتباط هستند این آمار کاملا دقیق نیست ومنبع اصلی تامین خزانه آنها فروش ترجمه های تاییدنشده از نشریات الکلیهای گمنام با چشم پوشی ازآیین و مقررات کپی رایت دفتر خدمات جهانی A.A و سنتهایمان می باشد.متاسفانه این نشریات تایید نشده به کل انجمن A.A راه یافته و مقدار پول زیاد حاصله از فروش آنها معمولا روی اعضایمان اثر گذاشته است.و بدین نحو ساختارها رقابتی شدند.هنوز ما براین باوریم که اگر ما بجای غرور به قدمها ،سنتها و مفاهیم دوازده گانه تکیه کنیم اعضایمان میتوانند متحد شوند.
دفتر خدمات عمومی الکلیهای گمنام ایران با دفتر خدمات جهانی در ارتباط است و یک دفترمرکزی کوچک واقع درشهرکرج دارد.و جلسات خدماتی خود را هر دوماه یکبار در تهران پایتخت ایران برگزار میکند،اعضاء هیات معتمدین ۹ نفر(شامل ۷ الکلی و دو غیرالکلی) میباشند که برای خدمت به شورای خدمات عمومی انتخاب شده اند.
از آنجا که مراجع ثبتی در ایران به نام "الکلیهای گمنام"حساس میباشد چندین سال سعی داشتیم با نام "هشیاران بینام" بصورت قانونی بفعالیت خود ادامه دهیم.اما این مساله باعث مناقشه و سوء تفاهم بین اعضا شد.و ساختار موازی شروع به صدور بیانیه هایی با این مضمون که "هشیاران بینام" A.A نیستند کرد.حال اعضای ما به پیشنهاد اعضای هیات امنای ایران فعالیتهای خود را با نام الکلیهای گمنام ایران ادامه میدهند وتلاش برای ثبت با این اسم ادامه دارد و رو به پیشرفت است.و خبر خوب آنکه نام دفتر مرکزی ایران درفهرست دفترخدمات جهانی با نام شورای مرکزی الکلیهای گمنام ایران در کرج ثبت گردیده است‌.
کمیته های اطلاع رسانی،بیمارستانها و زندانها(اچ اند آیی) ی ما رابطه و فعالیت خود را با سازمانهای مربوطه چون بهزیستی ایران،مراکز مذهبی همچون مساجد و تکایا،بیمارستانها و موسسات و غیره شروع کرده است.کمیته دیگر ما "متون و ترجمه" میباشد که سعی درترجمه و یکدست کردن متون الکلیهای گمنام و قرار دادن تمام آنها درروند اخذ مجوز(لایسنس) را دارد.دفتر خدمات عمومی ما یک وبسایت رسمی به آدرس www.iranaa.org در اختیار دارد.
که اطلاعات بیشتری را در اختیارقرار میدهد.نهایتا اینکه ما تمام گروه های A.A در ایران را به یک همایش پیش رو برای فراهم کردن عشق و برادری و وحدت بیشتر دعوت کرده ایم.
و در پایان یک گروه انگلیسی زبان A.A جلسات خود را هفته ای یکبار در کرمان (شهری جنوبی در ایران) برگزار میکند با یک شماره خدماتی اخذ شده از دپارتمان ثبت دفتر خدمات جهانی الکلی های گمنام. اگر شما جمله ی ً English-speaking A.A. in iran ً را در گوگل سرچ کنید آن را خواهید یافت ما امیدواریم که جلسات بین المللی بیشتری در نواحی مختلف ایران شروع به فعالیت کنند. به تمام خواهران و برادران همدرد برای شرکت و مشارکت تجربه خوشامد میگوییم.
۲.رابطین ایران با مسئول کمیته مجوزات متون دفتر خدمات جهانی "دیوید روزن" جلسه ایی داشتند مبنی بر درخواستشان در رابطه با لزوم دسترسی هرچه سریعتر انجمن الکلیهای گمنام ایران به مجوز(لایسنس) چاپ ترجمه های کتاب های "به باور رسیدن" و "از دیدگاه بیل" و ایشان قول مساعد دادند که به امید خداوند در کمتر از ۲ ماه این مهم محقق گردد.
۳.همچنین رابطین ایران با "گِرِگ توبین" جلسه ایی داشتند و بنا بر درخواست هیات امنای ایران در مورد فضای مجازی و شرح وظایف هیات امنا سوالاتی را مطرح کردند و پس از توضیح شرح وظایف هیات امنای ایران توسط رابط دوم ایران مانند نظارت بر چاپ، ترجمه،نشر، قیمت گذاری نشریات،رویه کلی انجمن و ثبت آن"گِرِگ توبین" اظهار داشت که متوجه چیزی مغایر با اصول نشده است و پیشنهاد کرد برای آگاهی و همفکری بیشتر در این زمینه ها میتوانیم با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنیم و از تجارب آنها استفاده کنیم.و در مورد فضای مجازی تنها مورد کاملا امن را وبسایت معرفی کرد و در بقیه موارد چون واتساپ و..‌تصمیم گیری را برعهده خودمان با درنظر گرفتن رعایت گمنامی و اصول انجمن گذاشت و در کل معتقد بود فضایی مانند وبسایت که یکطرفه است و مطالب پس از بررسی منتشر میشوند،امن تر است.
۴.جلسات در بیست و پنجمین کنفرانس خدمات جهانی در غالب گزارش کشورها،کمیته ها،موارد خاص و چندین کارگاه برگزار شد که گزارش آن توسط دفتر خدمات جهانی در فوریه سال آینده میلادی در اختیار رابطین قرار خواهد گرفت که متعاقبا در اختیار شورا قرار خواهیم داد.
۵. در جهت رعایت سنت هفتم رابطین ایران از طرف دفتر خدمات عمومی ایران مبلغ ۱۰۰ دلار آمریکا اعانه تقدیم دفترخدمات جهانی کردند و رسید دریافت گردید که البته پس از واریز بانکی رسید بانک نیز به ادرس دفترخدماتی ایران ایمیل خواهد شد. ایشان ضمن قدردانی از این حرکت ابراز امیدواری کردند که این الگویی شود برای کلیه گروهها که از طریق سنت هفتم نیز بساختار بالاتر خود متصل گردند،مبادا که مسائل مالی ملکی و شهرت مارا از هدف اصلی خود منحرف سازد.
در پایان گزارش کارگاهها و سخنرانیها و نکات برجسته کشورها در زونکنی جداگانه به هریک از رابطین داده شد که حاوی تجربیات بسیار ارزشمند بیست و پنجمین اجلاس خدمات جهانی میباشد که انشالله در طول سال چکیده ایی از آن نیز برای عزیزان ترجمه و گزارش خواهد گردید.
در پناه خدا باشید
مسعود.ف   علی.ح  رابطین منطقه ایران نوامبر ۲۰۱۸ (آبان ۹۷)

 

 

گزارش دوازدهمین اجلاس آسیا اقیانوسیه الکلی های گمنام

دوازدهمین اجلاس آسیا اقیانوسیه انجمن الکلی های گمنام در شهر اولانباتور پایتخت مغولستان از تاریخ ششم جولای ۲۰۱۷( پانزدهم تیر ماه ۱۳۹۶) به مدت چهار روز برگزار گردید که به لطف خداوند و تلاشهای مستمر جهت اخذ ویزای مغولستان ، کشور ما ایران به نمایندگی اینجانب مسعود.ف – به عنوان یک کشور مستقل دارای دفتر مرکزی – در این رویداد شرکت کرد که دستاوردها و نکات مهم آن را بشرح زیر خدمتتان ارایٔه می نمایم:
۱_بیانیه هدف: رساندن پیام انجمن به الکلی هایی که هنوز در عذابند. سرویس خدماتی آسیا اقیانوسیه به منظور این هدف هر دو سال یکبار نسبت به گرد هم آوردن نمایندگان کشورهای عضو و دعوت از خدمتگزاران دفتر خدمات جهانی الکلی های گمنام بستری فراهم کند تا با مشارکت تجربه ، نیرو و امید نسبت به بهبود ساختار خدماتی کشور خود اقدام نمایند تا پیام انجمن به بهترین نحو به الکلی های در عذاب رسانده شود.
۲_ جلسات از ساعت ۳ بعد از ظهر روز افتتاحیه ششم جولای آغاز و از روز دوم شروع جلسات ساعت ۹ صبح و خاتمه آن ۶:۳۰ عصربود که در سالن کنفرانس هتل محل اقامت نمایندگان برگزارمی گردید. نمایندگان کشورها گزارش مربوط به کشور خود را قرایٔت نمودند و اینجانب نیز گزارش کشور ایران را مبنی برارایٔه مختصری از تاریخچه انجمن در ایران ، شکل گیری و فرم ساختار دفتر مرکزی الکلی های گمنام ایران ، کمیته های فرعی ، ترکیب هیات امنا ، اهداف ، برنامه ها و عملکرد شورا را تبیین نمودم.
۳_در مورد چگونگی کارکرد قدم ها پرسشهایی مطرح شد که نمایندگان دفتر خدمات جهانی خانم مری کامینگز و آقای گرک توبین اظهار داشتند که اگر چه الکلی های گمنام با دید باز به اینگونه مسایٔل می نگرد و چگونگی کارکرد قدم ها در این انجمن به وسیله هر یک از نشریات تایید شده ی کنفرانس خدمات جهانی مانند کتاب بزرگ یا ۱۲*۱۲ اختیاری است اما ذکر چند نکته در این خصوص ضروری است:
الف) روال انجمن الکلی های گمنام ربطی به روال کار سایر انجمن ها نداشته و ندارد . ما در الکلی های گمنام قدم ها را ترجیحا بصورت گروهی و کلاسی با اعضاء کار نمی کنیم و لذا هیچگونه کتابی که شامل طرح سوال
کارکرد قدم باشد تا کنون تایید نکرده ایم چرا که بر این باوریم که برنامه ی ما یک برنامه معنوی و روحانی است و ما تجربه ، نیرو و امید خود را با دیگری مشارکت می کنیم و این نباید شکل کلاس درس به خود بگیرد.
ب) لازم است در برگزاری کارگاه ها این موضوع خاطر نشان شود که الکلی های گمنام کتابی به اسم راهنمای قدم یا سوالات قدم که در کنفرانس جهانی تایید شده باشد ندارد.
ج) در برنامه الکلی های گمنام ما به جای حرف زدن ، در عمل نشان می دهیم که برنامه کار می کند.
In AA we do not tell!! We show that it works
۴_در خصوص چگونگی واریز اعانه جمع آوری شده گروه ها (موضوع سنت هفتم) به دفتر خدمات جهانی توسط کشورهای ایران و چند کشور دیگر مقرر شد تا پس از بررسی ارایٔه راهکار نمایند.
۵_نامه ی تبریکی از دفتر خدمات جهانی به گروه بین المللی ( انگلیسی زبان) الکلی های گمنام ایران در شهر کرمان تقدیم شد که متن اصلی و ترجمه آن در جلسه بعدی شورا تسلیم خواهد شد. در ضمن یک محموله پستی حاوی نشریات انجمن به زبان اصلی ارسال گردیده و محموله دوم در دست ارسال است.
۶_ در مورد داستانهای شخصی مندرج در انتهای کتاب هر کشور اختیار دارد داستان زندگی اعضاء بومی خود را در انتهای کتاب الکلی های گمنام منتشر نماید. استرالیا یکی از اولین کشورهایی است که کتاب را با داستان های بومی چاپ کرده است. اما کشور ژاپن برای پایین آوردن هزینه چاپ و قیمت تمام شده کتاب نسبت به حذف کلیه داستانهای آخر کتاب اقدام نموده است.
۷_در خصوص مجوز چاپ کتابهای ” به باور رسیدن” و ” از دیدگاه بیل” با ترجمه جدید مقرر شد آقای گرک
توبین موضوع را از طریق ” دیوید روزن” پیگیری نمایند و ایشان نیز تقاضا داشتند که تا حصول نتیجه کمی صبوری لازم است چرا که فراییند بررسی و تایید ترجمه با عنایت به درخواست های زیاد کشورهای عدیده کمی زمان بر است.
۸_طبق گروه بندی که صورت پذیرفت ، نماینده ایران باتفاق نمایندگان مرکا، نیوزیلند و هنگ کنگ به عضویت کمیته نشریات و وب سایت آسیا اقیانوسیه در آمدند.
۹_در خصوص نشریه ” بهترین های بیل در برگ مو” که بتازگی توسط اعضاء کمیته ترجمه دفتر مرکزی ایران ترجمه شده ، فعلا تصمیمی اتخاذ نشده اما مطالعه و پرینت موردی هر گونه کتاب و نشریه حتی نشریات زبان اصلی بلامانع است لیکن اجازه چاپ و فروش منوط به اخذ مجوز از دفتر مرکزی نیویورک است.
۱۰_در رابطه با شبکه های اجتماعی اینترنتی و مقوله ی گمنامی توصیه گردید که اگر چه گذاردن عکس و .. بلامانع است اما از ذکر نام انجمن ، رویدادهای انجمن و اشاره به شهرت اعضاء خودداری نمایید.
( اخیرا بروشور امنیت اینترنتی توسط اعضاء کمیته ترجمه ایران نیز ترجمه گردیده که بزودی مجوز چاپ و نشر آن اخذ خواهد شد).
۱۱_در روز پایانی پیشنهاد گردید نماینده ایران به عنوان سخنگوی دوازدهمین نشست آسیا اقیانوسیه در اجلاس جهانی سال آتی (۷۱۰۸) در شهر دوربن آفریقای جنوبی انتخاب گردد که اینجانب ضمن پوزش ، علت
عدم پذیرفتن این مسیٔولیت را شرح داده و بیان کردم که حضور نماینده ایران مشروط به رای گیری در این باره در جلسه شورای دفتر مرکزی الکلی های گمنام ایران خواهد بود.
۱۲_در خاتمه ضمن آرزوی سلامتی برای کلیه خدمتگزاران انجمن خاطر نشان گردید که سنت های دوازده گانه محافظ ما هستند و شرکت در جلسات بهبودی و استقلال گروه ها بهترین راه رسانده پیام به همدردانی است که هنوز در عذابند.
با احترام
رابط بین الملل انجمن الکلی های گمنام ایران مسعود. ف

 

 

دوازده سنت الکلی های گمنام

 1. مصالح مشترک ما می بایست در رأس قرار گیرد ، بهبودی شخصی به وحدت الکلی‌های گمنام بستگی دارد .
 2. برای هدف گروه ما فقط یک مرجع نهایی وجود دارد -  خداوندی مهربان ، آنگونه که خود را در وجدان گروه ما ابراز نماید. رهبران ما فقظ خدمتگزاران مورد اعتماد ما هستند، آن ها حکومت نمی کنند.
 3. تنها لازمه عضویت در الکلی‌های گمنام تمایل به ترک نوشیدن الکل است.
 4. هر گروه باید خود گردان باشد مگر در  موضوعاتی که دیگر گروه‌ها و الکلی‌های گمنام را در کل متأثر سازد.
 5. هر گروه فقط یک هدف اصلی دارد - رساندن پیام خود به الکلی‌های که هنوز در عذابند.
 6. یک گروه الکلی‌های گمنام هرگز نباید هیچ مؤسسه مرتبط ویا هر سازمان دیگری راتأیید کرذه،حمایت مالی نماید و یا اجازه استفاده از نام الکلی های گمنام را به آنها بدهد، مبادا که مسائل مالی، ملکی و شهرت، ما را از هدف اصلی مان منحرف سازد.
 7. هر گروه الکلی‌های گمنام باید کاملاً خودکفا باشد و کمکی از خارج دریافت نکند.
 8. الکلی‌های گمنام باید برای همیشه غیر حرفه‌ای باقی بماند، اما مراکز خدماتی ما می‌توانند کارمندانی خاص استخدام کنند.
 9.  الکلی‌های گمنام،به گونه ای که هست؛هرگز نباید سازماندهی  شود، اما می توانیم هیأت‌ها یا کمیته‌های خدماتی تشکیل دهیم که مستقیماً در برابر کسانی که به آنها خدمت می کنند مسئول باشند.
 10. الکلی‌های گمنام هیچ عقیده ای در مورد موضوعات خارجی ندارد و نام الکلی‌های گمنام هرگز نباید به مباحث عمومی کشیده شود.
 11. خط‌مشی روابط عمومی ما بنابر اصل جاذبه است نه تبلیغ‌، ما لازم است همیشه گمنامی شخصی خود را در سطح مطبوعات، رادیو و فیلم حفظ کنیم.
 12. گمنامی اساس روحانی تمام سنت‌های ما می‌باشد، همیشه یادآور این است که اصول  را به شخصیت‌ها ترجیح دهیم.

دوازده قدم الکلی های گمنام

 1. ما پذیرفتیم  در مقابل الکل قدرتی نداشتیم - که  زندگی‌مان غیر قابل اداره شده بود.
 2. به این باور رسیدیم که قدرتی برتر از خودمان قادر است سلامت عقل را به ما بازگرداند.
 3. تصمیم گرفتیم اراده و زندگی‌ مان را به مراقبت خداوند به آن گونه که او را درک کردیم بسپاریم.
 4. یک ترازنامه  بی‌باکانه و جستجو گرانه ی اخلاقی از خود گرفتیم.
 5. در برابر خداوند، خودمان و یک انسان دیگر،ماهیت دقیق اشتباهات خود را پذیرفتیم.
 6. کاملا آماده بودیم خداوند کلیه نقص های شخصیتی ما را از میان بردارد.
 7. با فروتنی از او خواستیم کمبودهای ما را بر طرف کند.
 8. فهرستی از تمام کسانی که به آنها صدمه زده بودیم تهیه کردیم و برای جبران خسارت از همه ی آنها تمایل پیدا کردیم.
 9. در هرجا که امکان داشت بطور مستقیم از این افراد جبران خسارت کردیم، مگر در مواردی که انجام این کار به ایشان یا دیگران آسیب برساند. 
 10. به گرفتن  ترازنامه ی شخصی خود ادامه دادیم و هر گاه در اشتباه بودیم سریعإ" آن را پذیرفتیم.
 11. از راه دعا و مراقبه خواهان بهبود رابطه ی آگاهانه ی خود با خداوند  به آن گونه که او را درک کردیم شدیم،فقط برای آگاهی از خواست او برای ما و قدرت انجامش دعا می کنیم.
 12. با داشتن بیداری روحانی حاصل از  این قدمها، سعی کردیم این پیام را به الکلی‌ها برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود تمرین کنیم.

Read More

چگونگی عملکرد

به ندرت کسی را دیده‌ایم که راه ما را با جدیت بپیماید و به مقصد نرسد، کسانی که بهبود نمی‌یابند آنهایی هستند که نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند خود را کاملاً به این برنامه ساده بسپارند، معمولاً آنان مردان و زنانی هستند که اساساً نمی‌توانند با خود صادق باشند، متاسفانه چنین اشخاصی وجود دارند، این دسته مقصر نیستند و ظاهراً این‌گونه به دنیا آمده‌اند، اینان طبیعتاً نمی‌توانند روش زیستی را که نیاز به صداقت کامل دارد در پیش گیرند و امکان موفقیت‌شان کمتر از حد معمول است، افرادی نیز وجود دارند که از آشفتگی‌های روحی و روانی شدید رنج می‌برند اما بسیاری از آنان قابل به بهبودی‌اند، مشروط بر آن‌که توانایی صادق بودن را داشته باشند.

داستان‌های ما بطور کلی بیان کننده نحوه زندگی ما در گذشته، اتفاقی که برایمان افتاد و چگونگی زندگی ما در حال حاضر است، چنان‌چه طالب راه ما هستید و برای بدست آوردنش از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کنید، در آن صورت آماده‌اید که قدمهای مشخصی را بردارید.

ما در برداشتن بعضی از این قدم‌ها طفره رفتیم و تصور کردیم می‌توانیم راهی آسان‌تر پیدا کنیم، لیکن نتوانستیم صمیمانه از شما تقاضا داریم که از ابتدا کاملاً بی‌پروا و جدی باشید، بعضی از ما سعی کردیم به عقاید کهنه خود بچسبیم اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم، تا آن‌که کاملاً تسلیم شدیم.

به خاطر داشته باشید که با الکل سروکار داریم که حیله گر، مبهوت‌کننده و با قدرت است، بدون کمک غلبه بر آن بسیار دشوار می باشد، اما مرجعی وجود دارد که تمام قدرت‌ها در دست اوست و آن پروردگار است، باشد که اکنون او را پیدا کنید، از میان‌برها حاصلی نـگرفتیم، بر سر دوراهـی رسیدیم، خود را کاملاً به او سپردیم و تقاضای حمایت کردیم، این‌ها قدم‌هایی است کـه ما برداشــتیم و بع عنوان یک برنامـــه بهبودی پیشنهاد می‌شوند: ما پذیرفتیم که در مقابل الکل عاجز بودیم و اختیار زندگی‌مان از دستمان خارج شده بود.

 1. ما پذیرفتیم که در مقابل الکل عاجز بودیم و اختیار زندگی‌مان از دستمان خارج شده بود.
 2. ایمان آوردیم که نیرویی مافوق می‌تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند.
 3. تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی‌مان را به پروردگاری که خود درک می‌کردیم بسپاریم.
 4. یک ترازنامه اخلاقی بی‌باکانه و موشکافانه از خود تهیه کردیم.
 5. چگونگی دقیق خطاهای خود را به خداوند، خود و یک انسان دیگر اقرار کردیم.
 6. آمادگی کامل پیدا کردیم که پروردگار کلیه نواقص اخلاقی ما را مرتفع کند.
 7. با فروتنی از او خواستیم کمبودهای اخلاقی ما را بر طرف کند.
 8. فهرستی از تمام کسانی که به آنها زیان رسانده بودیم تهیه کردیم و درصدد جبران برآمدیم.
 9. به طور مستقیم در هرجا امکان داشت از افراد فوق جبران خسارت کردیم، مگر در مواردی که انجام آن زیان مجددی بر ایشان و یا دیگران وارد کند.
 10. به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و در صورت قصور بلافاصله بدان اقرار کردیم.
 11. از راه دعا و مراقبه کوشیدیم به پروردگاری که خود درک می کردیم نزدیکتر شویم و فقط طالب آگاهی از خواست او برای خود و قدرت اجرایش شدیم.
 12. با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدمها سعی کردیم این پیام را به الکلی‌ها برسانیم و این اصول را در تمام موارد زندگی خود به اجرا درآوریم.

بسیاری از ما با شگفتی فریاد زدند:
این چه برنامه‌ای است، من نمی‌توانم آن را انجام دهم. مایوس نشوید! هیچ یک از ما نتوانستیم این اصول را به طور کامل و بی‌نقص رعایت کنیم، ما از مقدسین نیستیم، نکته این‌جاست که خواستار رشد و نمو معنوی باشیم، ما ادعای پیشرفت معنوی داریم نه تکامل.